Схоже, що незабаром Польща, яка продовжила тимчасовий захист для українських біженців, може стати багатомовною країною, оскільки Сейм схвалив законопроєкт про офіційне визнання сілезької мови як регіональної. Закон ще має бути схвалений Сенатом, і якщо це стане фактом, то Польща офіційно матиме одну державну та дві регіональні мови.
Під час минулорічного перепису населення Польщі близько 460 000 осіб заявили, що є носіями сілезької мови і використовують її вдома для щоденного спілкування. Це спонукало новий уряд нарешті вжити заходів для того, щоб уможливити певну форму визнання цієї меншини, яка проживає в регіоні Верхня Сілезія на півдні країни, пише The Mayor.
Таке офіційне визнання дозволяє викладати регіональну мову в школах і використовувати її в місцевому управлінні в муніципалітетах, де щонайменше 20% населення заявили під час останнього перепису, що розмовляють нею.
У Польщі вже є ще одна офіційна регіональна мова — кашубська. Це мова невеликої меншини, якою розмовляють близько 87 000 осіб на узбережжі Балтійського моря поблизу Гданська. Вона має такий статус з 2005 року.
Ситуація з сілезькою, однак, була більш складною і суперечливою, оскільки багато лінгвістів вважають, що вона є діалектом польської мови, а не окремою мовою. Сілезька мова зазнала значного впливу німецької лексикографії, хоча її граматична структура подібна до польської.
Використовуючи деякі теорії лінгвістів як аргумент, консервативні та ультраправі політичні партії в Сеймі проголосували проти законопроєкту про надання сілезькій мові офіційного статусу.
Література сілезькою мовою видається з початку 21-го століття, і зараз існують теле- і радіоканали, які використовують цю мову у своїх програмах. Так само у Верхній Сілезії багато дорожніх та інформаційних знаків вже написані сілезькою мовою.
Раніше «ФАКТИ» публікували думку журналіста Павла Казаріна про особливість російсько-української війни, яка полягає в тому, що росія відмовляється визнавати культурну дистанцію між росіянами та українцями.
На фото у заголовку демонстрація сілезців, які вимагають прав на автономію. Фото з сайту themayor.eu