Під час дії воєнного стану на блокпостах в усіх водіїв автомобілів можуть перевіряти документи, адже за новим законом про мобілізацію, чоловікам від 18 до 60 років треба мати при собі військово-обліковий документ.
Про це у коментарі РБК-Україна сказав адвокат та провідний юрисконсульт компанії Nota Group Антон Маринич.
Юрист нагадав, що блокпост — посилений контрольно-пропускний пункт, який за рішенням військового командування тимчасово встановлюється на в’їзді на територію, де введено воєнний стан і встановлено особливий режим (за винятком державного кордону), на якому облаштовуються місця для перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів.
«На блокпосту можуть чергувати службові особи військових формувань та правоохоронних органів, які відповідно до закону залучені до здійснення заходів правового режиму воєнного стану», — коментує він правила.
Таке визначення закріплено у Постанові КМУ № 1455 «Про затвердження Порядку встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан».
Новим законом про мобілізацію надано повноваження службовим особам ТЦК, а також Національній поліції здійснювати перевірку військово-облікових документів чоловіків віком від 18 до 60 років. Передбачається, що така перевірка буде здійснюватися під відеозапис із застосуванням технічних приладів.
«Новим законом встановлено обов’язок мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу службових осіб ТЦК або поліції, в тому числі така перевірка може відбуватись і на блокпостах», — зауважив Антон Маринич.
Крім того, юрист звернув увагу, що відмова надати такий документ або його відсутність може мати ознаки адміністративного правопорушення, а саме статті 210−1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), якою на сьогодні передбачений штраф у розмірі від 3400 гривень до 5100 гривень.
Нагадаємо, що іноді помилки можуть допускати і співробітники ТЦК. Так, днями у столиці повістку отримав чоловік, який втратив на війні обидві ноги. Його співробітники військкомату закликали з'явитися для «оновлення даних».