Згідно з законом про мобілізацію, кожен військовозобов'язаний віком від 18 до 60 років повинен оновити свої облікові дані до 16 липня 2024 року.
Це стосується і військовозобов’язаних жінок: йдеться про працівниць певних спеціальностей, здебільшого медичних, пише TSN.ua.
Оновити дані можна у ТЦК та СП, через ЦНАП або через застосунок «Резерв+», який можна завантажити на смартфон через AppStore та Google Play Market.
Якщо не оновити свої дані у встановлений термін, це вважатиметься порушенням правил військового обліку. За такі дії передбачена адміністративна відповідальність — штраф. Водночас за ухилення від мобілізації можлива і кримінальна відповідальність.
До порушень правил військового обліку, які формують склад адміністративного правопорушення, належать:
Адміністративна відповідальність може настати у разі:
Як пояснила заступниця міністра оборони Катерина Чорногоренко, після двох ігнорувань необхідності з’явитися до ТЦК або оновити дані онлайн «на людину вносяться дані, що вона перебуває в розшуку».
«Фактично працівники ТЦК передають дані до поліції, щоб людину знайшли і повідомили її про необхідність з’явитися в ТЦК або оновити дані», — сказала заступниця міністра.
За її словами, за подальше ігнорування обов'язку оновити військово-облікові дані щодо такої особи буде складено протокол про адміністративне правопорушення і в подальшому накладено штраф.
Розмір штрафу за порушення правил військового обліку
Штраф за порушення правил військового обліку (ст. 210 КУпАП):
Зауважимо, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів від дня вручення особі постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу протягом цього часу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем розташування його майна. Після цього з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП (тобто 5 100 та 25 500 грн відповідно).
Розмір штрафу за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Штраф за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210−1 КУпАП) для громадян складає:
Для юридичних осіб, посадових і службових осіб органів влади, підприємств, установ, організацій:
Штраф може бути накладений протягом трьох місяців від моменту виявлення порушення, але не пізніше року від моменту вчинення.
За законом, ТЦК звільнені від обов’язку складати протоколи про адмінправопорушення. Це означає, що ТЦК має право одразу виносити постанову про накладення штрафу.
Не сплатили штраф — арешт майна і рахунків
У разі несплати штрафів за порушення правил військового обліку та закону про мобілізацію, майно боржника можуть продати на онлайн-аукціоні «СETAM». Із вторгованої суми буде вирахуваний розмір штрафу, а решту повернуть власнику, зазначив юрист у військовій темі та мобілізації Антон Ревенко.
«Якщо ухилянт не сплатить штраф, то його майно продадуть просто з аукціону… Здійснюється опис, у виконавців є доступ до всіх реєстрів нерухомого майна. І якщо боржник є власником певного нерухомого майна, наприклад, квартири, то накладається арешт на це майно, і особа не може нічого з цим робити», — зазначив Антон Ревенко.
Однак, за словами адвокатки Марини Бекало, спершу буде накладання арешту на банківські рахунки (будь-які — розрахункові, депозитні тощо), які належать боржнику:
«Якщо вартість боргу не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (на сьогодні це 160 000 грн), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється», — говорить вона.
Яке майно ухилянтів точно не арештують
За інформацією Міністерства юстиції, виконавча служба не має права забрати у боржника геть усе, що йому належить.
Обмеження у праві керувати авто
Якщо поліція не може розшукати військовозобов'язаного, то керівник ТЦК протягом 5 днів надсилає такій особі рекомендованим листом вимогу про виконання обов'язку. Якщо пошта не може вручити такий лист під розписку або особа відмовляється від його отримання, то вимога повертається до ТЦК з відповідною позначкою. Вже після цього протягом 10 днів ТЦК може звернутися до суду з проханням тимчасово призупинити дію посвідчення водія, пояснила юристка Олена Ресенчук.
«У громадянина є 10 днів на добровільне виконання вимог, зазначених у документі, а у разі їх невиконання ТЦК звертається до суду з позовом про тимчасове обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації», — говорить вона.
Затримання військовозобов’язаних та доравлення до ТЦК
Якщо військовозобов'язаний не оновив свої дані до 16 липня і був притягнутий до адміністративної відповідальності (оштрафований), то під час його зустрічі з працівниками ТЦК чи поліції він може бути затриманий правоохоронцями та доправлений до військкомату.
Зауважимо, що працівники ТЦК та поліції мають право в будь-якому місці і будь-коли перевіряти документи військовозобов’язаних.
«Однак потрібно врахувати той факт, що затримання провадиться лише за попереднім зверненням представників центрів комплектування в поліцію», — зазначила правозахисниця Орися Швець.
Чи можна нескінченно платити штраф і не з’являтися до ТЦК
Як пояснив речник Полтавського обласного ТЦК та СП майор Роман Істомін, уникнути мобілізації, регулярно сплачуючи штраф за неявку за повісткою, не вдасться. Адже адміністративне покарання не звільняє від виконання військового обов’язку:
«Тобто громадянин може заплатити штраф і бути призваним на службу за мобілізацією, тобто він все одно повинен виконати свій обов’язок», — пояснив речник.
Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації
Кримінальна ж відповідальність настає у разі, якщо людина оновила дані, пройшла ВЛК та була визнана придатною до служби, але відмовилась від мобілізації; або якщо людина систематично ухиляється від мобілізації. Йдеться про статтю 336 Кримінального кодексу України «Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період», яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 5 років.
Ступінь кримінальної відповідальності за ухилення від служби залежить від конкретної статті ККУ:
Як пояснила ТСН.ua адвокатка Таміла Алексик, кримінальна відповідальність настає «лише у разі, якщо людина саме умисно не з’явилася до ТЦК та СП. Тобто, якщо військовозобов’язаному вручили повістку, а він після її отримання не з’явився до військкомату і штраф за це не сплатив, а потім проігнорував ще й другий штраф».
Як зазначила Алексик, кримінальна відповідальність настає нешвидко.
«Перед тим, як притягнути особу до кримінальної відповідальності, має відбутися досудове розслідування, а воно займе певний час — найкоротше це два місяці. Після цього обвинувальний акт надійде до суду. А вже суд буде з’ясовувати усі обставини справи та розглядати наявні докази, які має надати сторона обвинувачення», — сказала вона.
Також юрист додала, що має бути з’ясовано, через які причини особа не з’явилася до ТЦК за повісткою, і чому не сплатила штраф. Сторона захисту надаватиме суду відповідні аргументи, якщо людина у цей час хворіла або перебувала у відрядженні.
«Усього цього за один день точно не буде — справа розтягнеться на місяці. А при наявності поважних причин та інших важливих доказів, справа може бути розглянута і на користь обвинувачуваного», — зауважила Алексик.
Нагадаємо, раніше адвокат розповів, чому навіть перелом кісток не вважається причиною для відстрочки від мобілізації в Україні.