В Україні до 9 листопада продовжено режим воєнного стану, триває мобілізація. І хоча Рада знаходиться на канікулах і не приймала останнім часом ніяких змін до законодавства, в Одеському обласному ТЦК та СП розповіли, що чоловіків від 18 до 25 років зараховують до категорії призовників, і попри заборону примусової мобілізації, можуть призвати до лав ЗСУ.
Про це пише ТСН.UA.
У серпні деякі категорії українців втрачають відстрочку від мобілізації, зокрема:
- якщо чоловік пройшов строкову службу у мирний час;
- якщо чоловік закінчив вищий військовий навчальний заклад чи військову кафедру та отримав певну військово-облікову спеціальність;
- обмежено придатний, тобто визнаний військово-лікарською комісією як непридатний до строкової служби у мирний час та придатний у воєнний час.
Раніше підполковник ЗСУ Володимир Фітьо пояснював, чи можуть потрапити до війська 18-річні юнаки. Про це він розповів в етері телемарафону.
«Категорія осіб від 18 до 27 років підпадає під категорію призовників, а це військова строкова служба. Зараз на неї призов не здійснюється, тому такі громадяни можуть отримати повістку, прийти в ТЦК та СП, показати там, що вони навчаються чи будь-що інакше, і на тому все», — зазначив він.
Водночас Фітьо пояснив, якщо такий громадянин, зокрема 18-річний юнак, виявляє бажання проходити військову службу, він може це зробити добровільно.
Але військовий наголосив на тому, що за оновленим законодавством, у серпні втратити відстрочку від мобілізації можуть:
- студенти та аспіранти, які навчаються на заочній або вечірній формі;
- студенти та аспіранти, які здобувають другу, третю вищу освіту;
- багатодітні чоловіки, які мають заборгованість зі сплати аліментів (розмір заборгованості має перевищувати суму платежів за три місяці, але в разі погашення і своєчасної сплати, відстрочку можна оформити);
- батьки-одинаки, у разі якщо мати не позбавлена батьківських прав, не визнана померлою або зниклою безвісти, не відбуває покарання;
- особи, які працюють на підприємствах, установах та організаціях Міністерства оборони;
- особи, які мають статус «обмежено придатний» — через скасування такої категорії (якщо ВЛК визнає чоловіка придатним);
- чоловіки, які під час повторної ВЛК були визнані здоровими;
- неповнорідні брати загиблих на війні військових (право мають тільки рідні)".
Крім того, відстрочка від мобілізації по догляду за інвалідом також неможлива, якщо це інвалідність III групи. Те ж саме стосується й інвалідів I та II групи — військовозобов'язаний не має права її оформити, якщо є інші родичі, які можуть доглядати за інвалідом.
Військовий, публіцист і журналіст Павло Казарін у своєму блозі поділився думками про ухилянтів. Він впевнений, що в ухилянта не має майбутнього в Україні. «Якщо переможе ворог, на нього чекають репресії, загибель чи мобілізація до армії агресора. Якщо ми відіб'ємося, то нова норма приречена будуватися навколо культу нашої війни за незалежність. У рамках цієї реальності настане час повертати борги. Новою соціальною нормою. Суспільною повагою. Визнанням заслуг і нерівномірності жертви», — зазначає військовий.