Провідний виробник будівельних матеріалів у світі — ірландська компанія CRH, отримала дозвіл АМКУ купити два українські цементні заводи у італійської Buzzi. Відповідну інформацію опубліковано на офіційному сайті Антимонопольного комітету.
Вперше про цю угоду заговорили у червні минулого року. Тоді на сайті Buzzi з'явилося повідомлення про продаж частини бізнесу у Східній Європі CRH. Зокрема, йшлося про два українські заводи: «Волинь-цемент» та «Югцемент». Вартість покупки складе 100 млн євро. Ця угода може стати другою за розміром з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, кажуть в АМКУ.
Згідно з умовами для продажу, висунутими покупцеві АМКУ, ірландська група CRH має передати до 28% акцій придбаної компанії «Дікергофф Цемент Україна» незалежному інвестору. Очікується, що ним стане Європейський банк реконструкції та розвитку.
Серед вимог АМКУ до CRH: забезпечити незалежний контроль над заводами, зберегти їх виробничі потужності, а також гарантувати рівні умови та ринкові ціни для споживачів цементу. Крім того, ірландська група буде зобов'язана регулярно звітувати АМКУ про обсяги виробництва продукції та постачання її на ринок України.
Глава руху «SaveФОП» Сергій Доротич розглядає майбутню угоду не так оптимістично. За його словами, в результаті CRH отримає контроль над більш як 50% ринку цементу в Україні, що суперечить антимонопольному законодавству України. А також підвищить вартість цементу як такого на тлі повоєнної відбудови країни.
«Війни вони різні, і видиму війну завжди супроводжують невидимі події, які не менш небезпечні, ніж відкрита агресія. Міжнародна корпорація CRH (працює в Україні під маркою CEMARK) володіє 33% ринку цементу в Україні та планує придбати українські активи італійської компанії Buzzi/Dyckerhoff, що дасть корпорації CRH контроль над понад 50% ринку», — сказав Доротич.
Як писали ФАКТИ, ПрАТ «Кривий Ріг Цемент» є одним із найбільших виробників цементу в Україні. Підприємство перебуває на фінальній стадії переговорів із Дацьким державним фондом на отримання пільгового кредитування в рамках міжнародної програми відновлення, а також заявилося на отримання грантової допомоги від USAID.