Новий масований ракетний удар по Україні в четвер, 28 листопада, показав додаткові труднощі з перехопленням одного з ворожих боєприпасів. Хоча з 85 ракет було збито 79, але навіть уражені ракети можуть завдати збитків.
Таку думку висловив військовий оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко. За його словами, основну масу випущених ракет становили авіаційні ракети Х-101, а решта — «Калібри», які дедалі частіше мають касетну бойову частину, тобто начинену різними суббоєприпасами або сталевими кульками різного розміру.
Специфікою подібних бойових частин, за словами експерта, є те, що для їх повного знищення необхідне точне попадання в корпус ракети та концентрований вибух зенітної ракети. Однак зенітних ракетних комплексів, здатних досягти цього попадання, в України небагато, наприклад, американський ЗРК Patriot, який орієнтується на перехоплення цілі за траєкторією її польоту, з безпосереднім ураженням БЧ.
А більшість українських ЗРК — радянського типу, у них інший принцип дії: поряд з ракетою відбувається підрив ЗКР (зенітної керованої ракети), під час якого формується «поле» з уламків. ракета, що потрапляє в це поле, підривається і руйнується. Але якщо бойова частина ворожої ракети не осколково-фугасного типу, а касетного, то касети з суббоєприпасами падають і завдають шкоди у будь-якому разі.
«На жаль, більша частина комплексів ППО малого та середнього радіусу, здатних перехоплювати Х-101 і 3М14 і які успішно їх перехоплювали з 2022 року, у нас радянського типу і такої схеми роботи, а тому проти касетних БЧ їхня ефективність знижується. Україні необхідно більше високоефективних систем ППО малого, середнього та великого радіусу дії. Раша адаптується, а ми можемо адаптуватися у питаннях ППО лише за допомогою наших партнерів», — резюмує експерт.
Особливо яскраво це твердження, мабуть, проявляється в Одесі, де ППО не має найсучасніших засобів оборони, і тому місто часто зазнає ударів та страждають мирні жителі.