Правоохоронці розкрили масштабну схему розкрадання понад 10 мільйонів доларів під час закупівлі військової форми для Збройних Сил України.
У справі фігурують колишній радник Міністерства оборони, ексдепутат Верховної Ради та його син. Про це повідомили в Офісі Генерального прокурора.
Згідно з матеріалами слідства, у 2022 році шахрайську схему організували колишній радник ексзаступника міністра оборони, народний депутат України II-IV скликань та його син. За даними джерела УП, йдеться про бізнесмена Романа Баликіна, нардепа трьох скликань Ігоря Франчука та його сина Ярослава Франчука.
До оборудки залучили іноземця, який раніше притягувався до кримінальної відповідальності у Франції, Іспанії та інших країнах. Так, іноземець від імені своєї підконтрольної компанії домовився з турецьким текстильним холдингом про виробництво понад 1 мільйона комплектів військової форми за 25,6 мільйона доларів, користуючись зв’язками з українськими чиновниками та політиками.
В Офісі Генпрокурора повідомили, що у 2022 році ця компанія уклала угоди з Міністерством оборони України за завищеною ціною на суму понад 35 мільйонів доларів. Різницю в 10 мільйонів доларів США учасники планували розподілити між собою.
Повідомляється, що після отримання авансу у сумі 10 мільйонів доларів турецька сторона виконала замовлення та доставила форму до України. Проте іноземець перестав виходити на зв’язок і не сплатив залишок. Кошти учасники шахрайської схеми витрачали на власні потреби.
За даними Національної поліції України, отримані кошти за злочинними схемами учасники використовували для придбання елітних автівок, нерухомості, зокрема і за кордоном.
За місцями проживання й роботи причетних до злочинної схеми громадян України проведено 38 санкціонованих обшуків, за результатами яких було вилучено документи, автівки, мобільні телефони й компʼютерну техніку, що містять докази скоєних злочинів.
Також зазначається, що наразі зібрано достатньо доказів, щоб оголосити ексраднику ексзаступника міністра оборони, колишньому нардепу та його сину про підозру за шахрайство в особливо великих розмірах, вчинене групою осіб (ст. 28, ч. 4 ст. 190 Кримінального Кодексу України).
Нині вирішується питання про накладення арешту на майно фігурантів. Їм загрожує до 12 років позбавлення волі.
Ця схема — лише частина загальної проблеми корупції у військових закупівлях. Де обіцяні результати розслідувань інших подібних випадків? Громадськість очікує відповідей, коли всі епізоди розкрадань отримають належну оцінку, а винні — заслужене покарання.
Раніше «ФАКТИ» писали про те, як чиновники Міноборони вкрали майже 1,5 млрд гривень на закупівлі снарядів для армії.