Якщо ви регулярно готуєте смузі на сніданок або супи чи соуси на вечерю, ваш блендер, ймовірно, виконує багато роботи. Ретельне очищення та просушування глека блендера після кожного використання є важливим, щоб він залишався чистим і добре працював. Але робити більш глибоке очищення теж необхідно час від часу, пише Southern Living.
Варто глибоко очищати блендер після кожних 3−4 використань або раз на тиждень, якщо він використовується щодня або майже щодня. І якщо ви змішали щось, що важко очистити, розбиранням деяких частин, щоб дістатися до тих закутків і тріщин, ви заощадите час у довгостроковій перспективі.
Якщо будь-яка частина блендера не повністю висохла, а ви вже поставили його у шафу або на кухонну стільницю, там можуть оселитися бактерії та цвіль. Це може призвести до появи неприємного запаху та навіть зміни кольору страв, а також ризику для здоров’я.
Використовуйте суміш оцту, харчової соди та води. Харчова сода допомагає відчищати та видаляти складні залишки, а оцет допомагає їх розщеплювати.
Нерідкі випадки, коли в блендері з’являються запахи навіть після звичайного миття. Тому наріжте лимон, додайте приблизно півсклянки теплої води та змішуйте у блендері протягом 20−30 секунд, потім викиньте та промийте.
Інший варіант боротьби з неприємними запахами — використовувати харчову соду, змішану з теплою водою, і блендувати цю рідину протягом кількох хвилин.
Нагадаємо про лайфхаки ресторанного миття посуду.