Багато українців, які іноді працювали без офіційного працевлаштування зіткнулися з тим, що їм не вистачає стажу до виходу на пенсію. Багатьох з них цікавить, чи можна «дібрати стаж» для того, щоб отримати право на пенсію, не купуючи його у тих, хто сам має «надлишок» відпрацьованих років.
У Пенсійному фонді України на такі запити відповіли, що деякі громадяни можуть набути стаж у подвійному розмірі — але, звичайно, тільки для себе особисто.
При цьому в установі нагадали, що право на призначення пенсії здійснюється відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Робота у складних, небезпечних або екстремальних умовах праці визнається особливо важливою, тому українським законодавством передбачено зарахування окремих видів роботи до страхового стажу в подвійному розмірі. Це дозволяє працівникам таких професій раніше виходити на пенсію або отримувати додаткові пільги.
Що таке стаж у подвійному розмірі?
Стаж у подвійному розмірі означає, що за кожний відпрацьований рік на певних посадах до загального страхового стажу зараховуються два роки.
Види робіт, які враховуються подвійно
Робота в особливо шкідливих умовах. До цього переліку входять працівники, зайняті на роботах, пов’язаних із впливом високих рівнів шуму, вібрації, токсичних речовин або радіації.
Підземні роботи. Працівники шахт, рудників, метрополітенів, а також ті, хто зайнятий у будівництві чи обслуговуванні підземних комунікацій.
Робота в екстремальних кліматичних умовах. Це стосується професій на Крайній Півночі, у високогір’ях або інших територіях з несприятливим кліматом.
Окремі види військової служби. Військовослужбовці, які виконують обов’язки в умовах бойових дій, антитерористичних операцій або на інших особливо небезпечних завданнях.
Медичні працівники у важких умовах. Лікарі та медичний персонал, які працюють у закладах з високим рівнем ризику (інфекційні лікарні, психіатричні заклади тощо).
Робота на водному транспорті. Зокрема, це працівники флоту, які працюють у специфічних умовах довготривалих рейсів.
Робота в зоні надзвичайної ситуації. Працівники, які беруть участь у ліквідації наслідків аварій, катастроф або стихійних лих.
Як підтвердити право на подвійний стаж?
Щоб скористатися цим правом, працівник має надати документальне підтвердження:
Важливо! Перелік професій і видів робіт, які враховуються до стажу в подвійному розмірі, визначається чинним законодавством України, зокрема Постановою Кабінету Міністрів України № 461.
Тому, можливо, якщо у деяких громадян є право на отримання стажу у подвійному розмірі, то це стане для них стане рішення проблеми з нестачею стажу.
Крім того, існує ще один спосіб, коли допомогти батькам можуть їхні працьовиті діти.
Фото Федерації профспілок України