Після того, як Міністерство соціальної політики оприлюднило проєкт пенсійної реформи на сайті Федерації профспілок України (ФПУ), в суспільстві продовжується його обговорення, до якого долучаються експерти, ЗМІ та зацікавлені громадяни.
Свій аналіз на сайті провела і «Економічна правда», при цьому видання визначає кілька важливих моментів реформи.
Зокрема, пенсійна виплата складатиметься з базової пенсії та страхової складової. Базова пенсія буде обов'язковою та однаковою для всіх пенсіонерів, забезпечуючи базовий рівень соціального захисту. Її розмір складатиме 30% від мінімальної зарплати після спати податків.
Страхова складова залежатиме від трудового стажу та заробітної плати. Її розрахунок стане простішим завдяки запровадженню бальної системи.
Ціну пенсійного бала переглядатимуть кожного березня, що замінить традиційну індексацію пенсій. Замість чинної системи, де пенсії зростають залежно від інфляції та зарплат, вартість бала залежатиме виключно від середньої зарплати в країні.
Щомісяця, за офіційного працевлаштування, людина зароблятиме пенсійні бали. Розмір майбутньої страхової пенсії визначатиметься множенням загальної кількості цих балів на вартість одного бала.
Для виходу на заслужений відпочинок необхідно мати 35 років трудового стажу (у разі виходу на пенсію у 60 років) або принаймні 15 років стажу (для виходу на пенсію у 65 років).
Також журналісти приводять приблизний розрахунок пенсії з урахуванням мінімальної зарплати 8000 гривень і підвищення військового збору до 5% з 1 грудня. В результаті після сплати податків працівник з мінімальною зарплатою отримає 6 160 гривень. Тож, така базова пенсія зараз становила б 1 848 гривень.
Очікується, що після проведення реформи розміри виплат тим людям, які вже вийшли на заслужений відпочинок, перерахують за новими правилами, тобто з урахуванням зароблених ними у минулому балів. Також до їхньої страхової виплати додадуть базову пенсію. Інші доплати — за певний статус особи або особливі умови праці — виведуть із пенсійної системи та перекладуть на державний бюджет.
Попередньо у міністерстві прогнозують, що після реформи розміри солідарних пенсій зростуть для 80% українських пенсіонерів. Якщо перерахована за новими правилами пенсія виявиться меншою, ніж раніше, то її розмір зменшувати не будуть.
Згідно з планами уряду, зміни до солідарного рівня пенсійної системи набудуть чинності з 1 липня 2025 року.
Зазначимо, що планів підвищувати пенсійний вік діючий Уряд не має, побоюючись, що люди шукатимуть способів вийти на пенсію як пільговики.
Фото Pixabay