Мабуть, всі чули про те, що кофеїн провокує головний біль, що особливо небезпечно для майбутніх мам. Вважається, що вагітним не можна пити каву через ризик викидня, передчасних пологів, народження дитини з низькою масою тіла. Більшості цієї інформації не має наукового підтвердження, але вплив кофеїну на організм жінок вивчається і досі. Що достеменно відомо на цей час, розповіла акушер-гінеколог Світлана Демянюк:
«Допустимою дозою кофеїну для вживання здоровим вагітними жінкам є не більше 200 мг/день, що дорівнює 1−2 еспресо. Але не забувайте, що кофеїн міститься не лише в каві, а також у чаї, газованих напоях, енергетиках — шоколаді, батончиках з гуараною, деяких ліках. Тому вагітній потрібно ретельно стежити за загальним своїм раціоном, а не тільки контролювати кількість чашок кави. Напій може завдати шкоди жінці або плоду лише в тому випадку, якщо вагітність патологічна, або ж у самої вагітної є виражені порушення нервової, серцево-судинної, дихальної, ендокринної системи або ШКТ».
За словами лікарки, кава при передозуванні дійсно може мати негативні наслідки - безсоння:
«Порушення сну і так поширене серед вагітних, а під дією кави цей стан часто посилюється. Аби цього уникнути, вживайте каву лише в першій половині дня. Крім того, передозування може призвести до печії (під час вагітності під дією прогестерону сфінктер, розташований між шлунком і стравоходом, розслабляється, шлункова кислота виходить за фізіологічні межі, що призводить до печії). Оскільки кава — стимулятор соляної кислоти, навіть слабкий напій може посилити печію у кілька разів.
Фенол в каві не лише надає аромат, а й може перешкоджати засвоєнню заліза, тому якщо у вас вже наявна анемія — каву слід обмежити, особливо під час вживання їжі. То ж каву при необхідності пити можна, але в розумних кількостях. В крайньому разі можна обійтись її замінниками".
Тим часом з'ясувалося, що кавова гуща — відмінне добриво для рослин, корисний помічник у домі та новий засіб для жіночої краси.